Google’da 1. Sayfaya Çıkmak Neden Önemli?

PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
 Google’da 1. Sayfaya Çıkmak Neden Önemli?

 Google’da 1. Sayfaya Çıkmak Neden Önemli?

Google, küresel olarak verdiği hizmette öncelikle sıralama yapmayı hedefleyen bir platformdur. Bunun için de tamamen insanların ihtiyacını karşılayabilecek, aktif ve kaliteli içerikler sunan web sitelerini ön planda tutar. Google, Türkiye’de yürüttüğü faaliyetlerde de aynı şekilde sıralamayı sitelerin SEO yapısına uygun şekilde yapıyor. Google’da 1. sayfaya çıkma işlemlerinde arama motoru optimizasyonu son derece önemlidir. İlk sayfada, diğer sayfalarda bulunan sitelere kıyasla yüzlerce kat daha büyük bir kitlenin trafiğiyle karşılaşılmış olur.

Google'de birinci sıraya çıkmak gerçekten google'nin son aldığı politika kuralları, güncellemeleri, çıkarttığı algoritmalar neticesinde oldukça zorlaştı ve nerdeyse hayal olmaya başladı. Tabiki kendini akıllı sanan bazı kişiler hacklink alımı yaparak google'de kısa süreli liderliğe oturmakta ve daha sonra spam cezası alarak siteleri bir ömür bir daha google veritabanlarına ekleyememekteler. Günümüzde çok hileli satışlar yapılmakta ve rakipler diğer rakiplerini düşürebilmek için bu yönteme başvurmaktadır. Rakip sitelerine hacklink alarak şikayet etmekte ve rakiplerinin gardını düşürmekteler. Peki buna nasıl önlem alınır? Google webmasters tools aracından ilgili linkleri disallow ederek hacklinklerden fayda almayabilir ve dolayısı ile spam'a girmezsiniz.

Google’da 1. Sayfada Olmak Nedir?

Birinci sayfa, Google tarafından web sitelerinin arama hacmini ve aranan kelimeyi tam olarak karşılayan sitelerinin yer aldığı bölümdür. Ulaşılan, aratılan terimle alakalı yüz binlerce sayfa arasında sizin ihtiyacınızı karşılayacağı düşünülen en uygun siteler çıkar. Bu siteler sürekli olarak birinci sayfanın birinci sırasına çıkma (birinci sıradaki için de sırasını koruma) yarışı içerisindedir. İlk sayfada kalan sitelerdeki ziyaretçi trafiği her zaman için, kaç kelimede çıktığına bağlı olarak artış gösterecektir.

Google 1. Sayfadaki Sitelerin Özellikleri

Aratılan terim üzerinden genel olarak ilk sıradaki siteye tıklanır. İhtiyacı karşılayamayacağı düşünüldüğü taktirde diğerlerine yönelme durumuyla karşılaşılır. Tasarımının kaliteli olması, ziyaretçiyi yormaması ve aradığına ulaşmasını kolaylaştırması gerekir. Mobil cihazlardan giriş için uygun yapıda olması da 1. Sayfadaki sitelerin gerekli özelliklerinden biridir.

Google 1. Sayfadaki Reklamlar

Google, internette hem para kazanmayı hem de isteyen herkesi aradığını bulmasını sağlayan bir platform olmayı destekliyor. Bu süreçte sadece e- ticaret siteleri değil, bankalar ve gıda sektöründe çalışan kurumlar dahi son derece önemli bir hizmet süreci belirliyor. Google’da 1. Sayfaya çıkma faaliyetleri farklı şekilde gerçekleştirilebiliyor. Bunlar arasında reklam verme işlemleri de bulunduğu için, bütçenize bağlı olarak reklam vererek ilk sayfada yerinizi alabilirsiniz.

Reklamların her biri tamamen ücretli bir yapıya sahip olmalarının yanı sıra, tıklanmadıkları taktirde ödeme yapma zorunluluğu da bulundurmuyorlar. Bu sayede, sadece ulaşılan aktif kitleye bağlı olarak ödeme yapılması gerekiyor. İlk sayfada çıkan reklamlar ve diğer web siteleri, ikinci ve çok daha arka sayfalarda bulunanlardan fazla görüntülenir.

23 51
Nanomedya Footer Logo
Ankara Web Tasarım Ajansı olarak Çankaya Mahall Ankara ofislerinde SEO, Sosyal Medya Yönetimi, Kurumsal Web Tasarım, Katalog Tasarım, Adwords Danışmanlığı Hizmeti Sağlamaktayız.
instagramFacebookTwitterLinkedin
İletişim
adres
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı Mahall Ankara E-Blok No: 274/6/31 Çankaya / ANKARA
telefon
0850 711 04 06 - 0532 720 32 25
EPosta
info@nanomedya.com.tr