Akılda kalmanın yolu grafik tasarımdan geçer

Akılda kalmanın yolu grafik tasarımdan geçer

23 Haziran 2018


 Akılda Kalmanın Yolu Grafik Tasarım

Grafik tasarım etkinlik alanında kitaplar, afişler, broşürler, bilgi ve uyarı işaretleri gibi materyaller vardır. Görsel öğelerle yazıyı bir arada kullanarak izleyiciyi etkilemek, belirli bir mesajı yine belirli bir kitleye iletmek amacıyla oluşturulur. Bir anlamda grafik tasarım akılda kalmanın yolu, görsel iletişim sanatıdır. Amacı iletişim ve estetik kaliteyi en üst düzeye taşımaktır. Teknoloji, hayal gücü ve yaratıcılığın buluştuğu noktada oluşan görsellerin içinde grafik vardır. Grafik tasarımı ile iletmek istediğiniz mesajı elinizdeki objelerin yardımıyla belli bir düzende hedef kitleye ulaştırabilirsiniz.  Firmanız için Ankara grafik tasarım ajansları arasında en iyiyi arıyorsanız Nano Medya Ajans desteğini alabilirsiniz.

Bütün sektörlerde reklam amacıyla kullanılan en önemli iletişim grafik tasarım ile sağlanmaktadır. Afişten, dergiye, broşüre, bina iç cephesi, dış cephesi için yapılan çalışmalara, web sitesine yönelik resim, grafik, logo çalışmalarına kadar her alanda grafik tasarım ile hedefinize ulaşabilirsiniz. Grafik tasarım yapılırken temel tasarı ilkelerine dikkat edilmelidir. Bunun yanında renk, tonlama, yön, orantı, denge, görsel hiyerarşi ve devamlılık, vurgulama, bütünlük sağlama gibi ilkelere de özen gösterilmelidir.

Başarılı bir grafik tasarım için yaratıcı grafik tasarımcıya ihtiyacınız olacak

Grafik tasarımcılar heykeltıraş, ressam gibi görsel sanatlar alanındaki bir meslek grubudur. Materyallerin estetik kurallara uygun şekilde baskı için hazırlanmasını, görsel ve yazıları işin türüne uygun şekilde grafik dili kullanımıyla çekici hale getirmek, etkili bir iletişim ortamı oluşturmak başlıca görevleridir. Böyle bir tasarımı yapabilmek için bilgisayar programlarını bilmek, bilgisayardan anlamak yeterli olmaz. Bu konuda Ankara grafik tasarım firmalarından yardım almalısınız. Etkili bir tasarım için Nano Medya Ajans ile yola devam edebilirsiniz.

Grafik tasarımcılarımız renk bilgisini, desenlerin gücünü, yaratıcılığını teknoloji ile buluşturmayı bilir. İletişimin grafik tasarımın temel unsuru olduğunu da belirtelim. Çünkü grafik tasarım iletişime yönelik hazırlanır. Grafik tasarımcının güncel bir bilgiyi modern beğeni anlayışında, modern araç ve gereçlerle sunması önemlidir. Bu yüzden tasarımcı teknoloji, sanat, politik, sosyolojik ve felsefi sorunları yakından takip etmelidir. Günümüzde daha çok bilgisayar programları yardımıyla yapılan grafik tasarım var olan malzemeleri birleştirerek yeni bir anlatım diliyle, kompozisyonla sunar. Böylece çeşitli unsurlardan oluşan yeni bir tasarım meydana gelir.

Grafik tasarımı aşamaları nelerdir?

Grafik tasarımında verilmek istenen bir mesajın hedef kitleye ulaşması için afiş, logo, sokak afişi, ambalaj, basın ilanı, dergi, kitap, tanıtım filmi gibi iletişim kanallarında yayınlanacak yazı ve görseller hazırlanır. Bu tasarım sırasında her şey belli aşamalar dahilinde yapılır. Bunlar;

·         Öncelikle grafik tasarımcı konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olur ve müşterilerle gerekli görüşmeleri yapar.

·         Tasarım konusu hakkında kavram ve ana tema oluşturulur.

·         Tasarım konusuna ait görsel düzenlemeler hazırlanır

·         Grafik tasarım sırasında gerekirse film ve fotoğraf çekimlerinde sanat yönetmeni de katkı sağlar. Estetik düzenlemeleri yapar ya da denetleme görevini üstlenir.

·         İnternette, televizyonda yayınlanacak, basımı yapılacak tasarımın yayım aşamasına kadar süren tasarım süreci yakından takip edilir ve sonuçlandırılır.

Kimlerin grafik tasarım ihtiyacı olur?