Ankara Web Tasarım

Ankara Web Tasarım

11 Temmuz 2017


Ankara Web Tasarım Kurumsal Web Tasarımı

Ankara Web Tasarım Firması olarak Nanomedya Reklam ve Tanıtım Hizmetleri olarak  Grafik tasarım aşamasına başlamadan önce web sitenizin içeriğini hazırlamanın daha doğru olacağına Ankara Web Tasarım firması olarak inanıyorum. Bu düşüncem hem web sitesi hem de bloglar için geçerlidir. Fikrim hakkında bazı insanlar bu konuda benimle fikir ayrılığına düşebilir, fikrim konusunda haklı olduğumu, ilk başta insanlar kabüllenmeyecekler ama ben bu konuda ısrarlığığıma devam edeceğim ve kazanmaya başlayacağım çünkü web site tasarımından önce içeriğin önemini ve değerini biliyoruz.

Güçlü web sitesi tasarımı,  yapılırken, renk trendleri, okunabilir yazı tipleri ve site düzeni kullanıcıya uygun ve kullanışlı olmalıdır. İçerikleri zengin ve kullanıcıyı rahatsız etmeden cümleler çok uzatılmadan belli bir paragraf aralığında olmalıdır.

"Güçlü tasarım demek, kullanıcıya odaklanmaktır."

Web site tasarımı, kullanıcı düşünülerek hazırlanmalıdır. Kullanıcı aradığı hizmeti almış,ihtiyacını görmüş, web site ziyaretinden fayda sağlamış ve  aradığı bilgiye ulaşmış olmalıdır.Tasarım Trendleri Gelip ve Geçicidir,Önemli Nokta Kullanıcı Üzerine Odaklanma Olmalıdır.

Web Tasarım konusunda, nadiren de olsa Web Tasarım şirketlerine yakışır, ziyaretçileri, kullanıcı ihtiyaçları ve bir web sitesi ziyaretinin nihai hedeflerini temel alan veriler sunar.

Web sitesi sahipleri genel olarak tasarım trendlerine, rakiplerinin web sitelerine, modern ve güncel tasarım unsurlarına odaklanır. Bunu yaparken, gerçek web sitesi ziyaretçisinin beklenti ve isteklerini gözden kaçırır ve ziyaretçi kaybederler.

Hazır tema ve şablon site tasarımı alan firmalar, satın aldıktan sonra içeriğini, şablonun mevcut içerik alanlarına ve bloklarına uyacak şekilde uyarlamaya çalışırlar. Daha da kötüsü, en iyi rakibinin web sitesinde yaptığı aynı stile ve yerleşime uymak için tasarımı zorladıkça zorlar.

Çoğu durumda benzemeye çalıştığı o siteyle kendi sitesini karşılaştırdığında, hayal kırıklığına uğrar ve karmaşıklığa yol açar.

Biz ankara web tasarım firması olarak müşterilerimize özgünlük ve rakiplerinden daha üstün bir çalışma yapısı sunuyoruz ve farklılaştırıyoruz. Site tasarımdaki işlem sıralarını müşterilerimize anlatıp, bu konuda fikir sahibi olmalarını sağlıyoruz.

Tasarım aşamalarına geçilmeden önce içeriğin yapısı belirlenmeli ve ona göre tasarım kararları alınmalıdır.

Arzu ettiğiniz kullanıcı akışını, ziyaretçi yollarını ve eylem çağrılarını belirlemek, genelde grafik tasarım aşamaları tamamlandıktan sonra yapılır. Ne yazık ki bu yaklaşım çok yanlış bir yaklaşımdır. Bu yol sizin içeriğinizin, web sitenin temasına veya tasarımına uymaya zorlayacaktır. Tam tersi olmalı.

Web site ziyaretçilerinizin ve takipçilerinizin gönlünü kazanmak istiyorsanız, özgün yani size özel yazılımı ve tasarımı seçmenizi tavsiye ediyorum. Kapsamlıca araştırma yapmadan karar veren ve en önemli nokta, hazır Word Press şablonu veya diğer hazır tema sitelerden, uzak durmanızı öneriyorum. Nedeni ise güvenlik açıkları çok fazla olduğundan dolayı sitenizde problem yaşayabilirsiniz. Ayrıca yazımda da anlattığım gibi içeriklerinizi bir kalıba sığdırmak zorunda kalacaksınız. Bundan dolayıda ziyaretçilerinizin gözünde prestij kaybedebilirsiniz.

Grafik tasarım çok önemli olmakla birlikte, gerçekten bir web sitenin, içeriği ve sunumu, mümkün olduğunca en iyi platformda sergilemek için projenin planlama aşamasında ve doğru zamanda işleme alınmalıdır.

Mesajlaşma ve içerik, bir web site için çok önemlidir. Bu iki hususun dikkatli bir şekilde düşünülmesi ve site tasarımında, renk, yazı tipi veya yerleşim aşamalarına geçilmeden önce planlamaya dahil edilmesi gerekir.

Tasarım öğeleri, mesajlaşmayı ve en önemlisi içeriği tamamlamalı, vurgulamalı ve sergilemelidir.

Web Tasarım ‘da İçeriğe Odaklanın !

Tasarıma başlamadan önce içeriğin yazılmış, hazırlanmış olması gerektiğinden bahsetmiştim. Site tasarımı esnasında içeriğinizin tamamı hazır olmayabilir. Sağdan soldan alınmış kopya içeriklerin yerine size özgü içerikleri hazırlamanız gerekmektedir. Ana hatların haricindeki diğer alanlarda dahil, özgün ve anlaşılabilir olmalıdır. İçeriklerinizin düzgün hazırlanmasına odaklanmanız gerekmektedir.

Web site tasarımı yaptıracak kişilerin çekirdek web sitesi bölümlerine ve sayfalarına odaklanmalarını öneriyorum. Genellikle firmalar web sitelerini dolaşır ve beğendiği site modellerini veya özel tasarım ile  yapılmış site şablonlarından tasarıma karar verirler. Benim beklentim müşterinin yerleşimin ve tasarımın yapısını tamamen kendisi karar vermelidir.

Müşteriyle bir projeye başladığımızda, temel unsurlar hakkında mümkün olduğunca fazla bilgiye sahip olmayı ve bunların web sitesinin yapısına göre nasıl değiştirilebileceğini anlatmak, açıkcası bana keyif veriyor.

Web tasarım aşamasından önce bir içerikte ne olmalı, önemli öğeler nelerdir?

  • Başlıklar ve alt başlıklar
  • Verilmek istenen mesaj
  • Paragraf metni
  • Eylem
  • Resimler
  • Videolar
  • Navigasyon
  • Sosyal medya linkleri
  • Arama motoru optimizasyonu

Grafik tasarımcınız, sektörünüz hakkında ne kadar çok bilgiye sahipse, daha benzersiz ve daha kullanıcı odaklı tasarımınız olacaktır.

Web Tasarım 'da Hangi Yazılımı Tercih Ediyorsunuz?

Web tasarımı yaparken son teknoloji framework 'ler kullanıyoruz. Özellikle Darknet ile yaptığımız özel yazılımlarla kompresör edip hacklenme riskini ortadan kaldırıyoruz. Windows hostlarda daha güvenli bir şekilde web siteleriniz yayına alınıyor. Mükemmel performansı ve %100 seo uyumu dikkat çekiyor. Seo uyumlu altyapımız ile google arama motorlarında ve diğer arama motorlarında başarıyı yakalamak hiç te zor değil. Yeni algoritmalar ile uyumlu responsive mobil uyumlu web tasarım projelerimizi mutlaka incelemelisiniz. Ankara web tasarım ajansı olarak web sitesi ihtiyaçlarınızda Nanomedya Dijital Pazalama Ajansı bir telefon kadar yakın.