Web Sitenizin İndex Sayısı Düşüyor mu?

Web Sitenizin İndex Sayısı Düşüyor mu?

1 Nisan 2018


 Web Sitenizin İndex Sayısı Düşüyor mu? 404 Hataları mı alıyorsunuz?

Web sitenizin index sayısında düşmeler ve 404 sayfalarında artış gözlemleniyorsa web sitenizin içeriğinde herhangi bir değişiklik yada url yapısında hta.access dosyalarındaki bir hata web sitenizin komple arama motorundan düşmesine ve otorite kaybetmesine neden olabilir.

Bu 404 Hataları Nereden Kontrol Edilir?

Google.com.tr/webmasters adresinden webmasters yani web sitesi yöneticilerinin web sitelerine erişim izni sağladıktan sonraki siteyi google' ye tamamı ile indexletme ve bildirme ekranıdır. 404 Hataları yani bulunamayan resim , video, url web sitesi adreslerinin listesini size veren ekrandır. Bu 404 hatası veren linkleri tesbit edip pc'ye indirip daha sonra bu indirdiğiniz dosyadaki eksik url linklerini ya tamamlayacaksınız yada dizinden kaldırma talebi gönderecesiniz. Aksi taktirde web sitenizdeki bu 404 hataları arttıkça web sitenizi otoritesi ve sıralaması malesef zamanla gerilemeye başlayacaktır.

Eski web sitem ilk sayfadayken yeni web sitem çok gerilerde geliyor bunun sebebi nedir?

eskiden web siteniz indexlenmiş oturmuş bir url yapısına sahip olabilir fakat yeni tasarımınız eskisinden dahada iyi olabilir fakat bunu google makine olduğu için anlamaz sizin bunu google webmasters'e girerek bir 404 analizi yapıp kırık linklerinizi google veritabanından kaldırarak sıfırdan indexlemesini sağlamak ve beklemek olacaktır. Aksi taktirde google örümcekleri ortalama örneğin 4 dakika sitenizde kalıyorsa 4 dakika içerisinde bozuk linklere sadece ulaşabiliyor ise sitenizde vakit geçiremediğinden sitenizi spam olarak algılar ve size manue spam cezası verebilir. Bu konuda çok dikkatli olmalıyız.