Google Yeni Search Console'un tanıtımı

Google Yeni Search Console'un tanıtımı

17 Ocak 2018


 Birkaç ay önce , sınırlı sayıda kullanıcıya yeni bir Search Console deneyiminin beta sürümünü google yayınladı. Artık bu beta sürümü Search Console'un tüm kullanıcılarına google sunmaya başlıyor olacaktır. Böylece herkes, bir web sitesinin Google Arama'daki varlığını optimize etme işlemini basitleştirmiş bu yöntemi keşfedebilir. İşlevselliğe, Arama performansı , Dizin Kapsamı , AMP durumu ve İş ilanı raporları dahil olacak. Siteniz yeni Search Console'da hazır olduğunda bir mesaj göndereceğiz.

 
En popüler işlevselliğin bir kısmını yeni Arama Konsolu'na ekleyerek başladık (artık bu konuların adreslendiği günlük akışınızda kullanılabilir). Henüz bitmedi, bu nedenle yıl boyunca yeni Search Console (beta) klasik Search Console'dan işlevsellik sağlamaya devam edecek. Yeni Search Console tamamlanıncaya kadar her iki sürüm de yan yana yaşayacak ve gezinme çubuğundaki bağlantılar aracılığıyla birbirine kolayca bağlanacak, böylece her ikisini de kullanabilirsiniz.
 
Yeni Search Console, en uygulanabilir bilgiler sunarak ve bekleyen tüm sorunları çözme süreci boyunca size yol gösterecek bir etkileşim modeli yaratarak yerden yeniden oluşturuldu. Dahili işbirliğini basitleştirmek için kendi organizasyonunuzda rapor paylaşma becerisini de eklediler. Yeni 2018 Seo Güncellemeleri Hakkında SEO 2018 Güncellemeleri hakkındaki makalemizi inceleyebilirsiniz.
 
Arama Performansı: 16 aylık verilerle!
 
Google Yeni Search Console
 
Search Analytics'i beğenmediyseniz, yeni Arama Ağı Performansı raporunu seveceksiniz . Kullanıcılar, yıllar geçtikçe, Arama Ağı Analytics'te daha fazla veri istemek konusunda tutarlı olmuştur. Yeni raporda, uzun vadeli eğilimleri daha kolay analiz etmenizi ve yıl-başına-yıl karşılaştırmalarını sağlamak için 16 aylık verileriniz olacak. Yakın gelecekte, bu veriler Search Console API aracılığıyla da sunulacak .
 
Dizin Kapsamı: Google'ın endeksleme konusundaki kapsamlı bir görüntüsü
 
 
Güncellenmiş Dizin Kapsamı raporu , web sitenizdeki URL'lerin endekslenmesine ilişkin fikir verir. Dizine eklenen URL'lerin, potansiyel sorunlarla ilgili uyarıların ve Google'ın bazı URL'leri dizine eklememesinin nedenlerini doğru bir şekilde gösterir. Rapor, yeni sorunlar tespit edildiğinde sizi uyaran ve düzeltmelerini izlemenize yardımcı olan yeni Sayı izleme işlevselliğimiz üzerine kurulmuştur.
 

Google 2018 dizinleri yenilendi - Peki bu nasıl işliyor?

 
Belirli bir soruna derinlemesine incelerseniz, sitenizden bir URL örneği göreceksiniz. Hata URL'lerini tıklamak , sorunun kaynağı nedir anlamanıza yardımcı olan teşhis aletlerine bağlantılar içeren sayfa ayrıntılarını getirir .
 
Arama Sabitleme sorunları genelde bir şirkette birden fazla ekiple ilgilidir. Doğru kişilere güncel durum hakkında veya oraya gelen meseleler hakkında bilgi vermek, bir uygulamayı hızlı bir şekilde geliştirmek açısından kritik önem taşır. Şimdi, yeni Search Console'daki çoğu raporda bunu , raporun üzerine paylaşılabilir bir bağlantı oluşturacak olan raporun üst kısmındaki paylaşım düğmesiyle yapabilirsiniz . Bir şeyler çözüldükten sonra, paylaşımı da kolaylıkla devre dışı bırakabilirsiniz.
 
Yeni Search Console, bir sorunu çözdüğünüzü doğrulamanıza ve dizinimizi buna göre güncellememize yardımcı olmanıza yardımcı olabilir. Bunu yapmak için işaretli bir sorun seçin ve düzeltmeyi doğrulayın'ı tıklayın . Google daha sonra sitenizi her zamankinden daha hızlı izlemenize yardımcı olarak etkilenen URL'leri daha yüksek öncelikli bir şekilde tarar ve yeniden işler.
 
Dizin Kapsamı raporu, site haritası dosyaları gönderen siteler için en iyi sonucu verir . Site haritası dosyaları, arama motorlarına yeni ve güncellenmiş URL'leri bildirmek için harika bir yoldur. Bir site haritası dosyası gönderdikten sonra, artık URL'lerin tam bir listesine odaklanabilmeniz için , Site Haritası filtresini Dizin Kapsamı verileri üzerinden kullanabilirsiniz .
 
Arama Güçlendirmeleri: AMP ve İş İlanları sayfalarınızı iyileştirin
Yeni Search Console, aynı zamanda AMP ve İş İlanları gibi Arama Donanımlarını yerine getirmenize yardımcı olmayı hedeflemektedir (daha fazlası için). Bu raporlar, Google'ın bu konular için belirlediği belirli hatalara ve uyarılara ilişkin ayrıntıları sağlar. İşlevsel olarak endeks kapsam raporunda tanımlanan ek olarak, raporları iki ek özellik ile zenginleştirdik:
 
Birinci özellik, bir sorunu düzeltme sürecinde daha hızlı geribildirim sağlamaktır. Bu, doğrulamayı onayla düğmesine tıkladıktan sonra birkaç anlık test gerçekleştirerek gerçekleştirilir . Sayfalarınız bu testi geçemezse derhal size bildirimde bulunurız, aksi halde devam edip etkilenen sayfaların geri kalanını yeniden işleriz.
İkinci yeni özellik, düzeltme sürecinde, doğrulama günlüğünü , doğrulama işleminde başarısız olan veya hala beklemede olan URL'lerin yanı sıra sabit olarak tanımlanan URL'lerin bir listesiyle genişleterek olumlu geri bildirim sağlamayı amaçlamaktadır .
AMP raporuna benzer şekilde, yeni Search Console, İş ilanları raporu sağlar . Web sitenizde iş ilanları varsa, doğrudan İş için Google üzerinden gösterilecek (şu anda yalnızca belirli yerlerde kullanılabilir) listelere sahip olmanız uygun olabilir .
 
 
 Kaynak İngilizce ; https://webmasters.googleblog.com/2018/01/introducing-new-search-console.html