Web Tasarımında En Çok Yapılan Hatalar

Web Tasarımında En Çok Yapılan Hatalar

28 Temmuz 2020


Web Tasarımda Yapılan Hatalar

Web tasarım bu gün estetik bir haz değil, şirketler için adeta bir zorunluluk haline gelmiştir. Özellikle firmaların ürün ve hizmetleri ile ilgili bilgi verici ve satış yapmalarına olanak tanıyan bu web sitelerinin de aynı zamanda pek çok rakibi bulunmaktadır.

Diğer işletmeler ile rekabet etmek ve bu zorlu ortamda varlık sürdürebilmek için ölçeğiniz ne olursa olsun bir web site sahibi olmanız gerekmektedir. Web sitesi tasarlayan pek çok kişi ya da firma olsa da ne yazık ki tasarım sürecinde bazı hatalar yapıldığı ve bazı durumlar gözden kaçırıldığı için bu tarz durumların telafisi de zor olmaktadır. İstenilen başarı elde edilmediğinden site sahipleri de aradığını bulamamaktadır.

Web Sitesi Tasarımında Yapılan Hatalar

  • Web sitesinin çok gösterişli yapılması en çok yapılan hatalardan bir tanesidir. Web tasarım günümüzde daha basitliğe indirgenmiştir. Siteler estetik açıdan kullanıcıları tatmin etmekle birlikte aynı zamanda kullanımları kolay ve işlevsel olmalıdır.
  • Belirsizliklerin önüne geçin. Web siteleri kullanıcılara yararlı olmak için varlık gösteriyor. Fakat çoğu web sitesinde firmaya ait iletişim bilgileri dahi bulunamıyor. Sizlerin web sitesi kullanıcılara aradığı cevapları sunabilmelidir.
  • İçerikler etkin bir şekilde kullanılamıyor. SEO sıralamaları yakalayabilmek için web sitesinde yer alan içeriklerin benzersiz olması gerekmektedir.
  • Sitede gezinme sorunlarının olması, sitenin güncel olmaması ve teknik aksaklıkların yaşanıyor olmasını kullanıcılar hiç sevmez.
  • Hedef kitlenin belirlenmemiş olması da en temel hatalardan bir tanesidir. Sitenizin tasarımı bu doğrultuda olmalıdır.

İyi Tasarlanmış Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Farklı ölçeklerde firmaların birbirleri ile rekabet etmesi söz konusu değildir. Herkes kendi dengi ile rekabet eder. Bu sebeple küçük işletmeler ile büyük işletmelerin siteleri aynı seviyede olmamalıdır. Sitenin görünümü kullanıcılar için ilk dikkat çeken detayken web tasarım noktasında kesinlikle sitelerin iyi tasarlanmasına, kullanıcılarda derin izler bırakılmasına özen gösterilmelidir. Markalaşma, pazarlama gibi ticaret için gerekli olan kavramlar artık dijital bir hal almıştır. Dijital ortamda varlık gösterebilmek için ise iyi tasarlanmış sitelere sahip olmak gerekiyor. Kullanıcılara yarar sağlayan, menülerin kolay bulunur olması, kullanıcılara aradıkları bilgilerin sunulması ile sitenin iyi tasarlandığı kanıtlanabilir.