Seo Arama Motoru Optimizasyonu

Seo Arama Motoru Optimizasyonu

Seo ve Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgili çalışmalarımız nelerdir? Google'de marka bilinirliliğinizi yükseltmenin zamanı gelmedi mi?

SEO

Seo internetteki web sitelerini reklamsız aranmalarda en üst seviyelere çıkartmaya yarayan çalışma şekline verilen isimdir. Seo dediğimiz isim bu seçenekten gelmektedir. İnternet üzerinde google'de yükselmek için bir çok çeşit yöntem bulunmaktadır. Bunların başında tanıtım yazıları, makale girişi , geri link çalışması (backlink) yöntemleri ile google'den üst sıralara çıkabilirsiniz.

ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU

Google, Bing, Yandex gibi bir çok arama motoru bulunmaktadır. Fakat bunlardan en çok kullanılan arama motoru google'dir. Daha sonra Yandex ve Bing gelmektedir. Bu tür arama motorlarına kayıt işlemleri, onaylanması ve xml verilerinizin işlenmesini sağlamaktayız.

BACKLİNK ÇALIŞMALARI

Backlink çalışmaları oldukça önemlidir. Google üzerinde en çok etki gösteren faaliyet backlink çalışmasıdır. Backlink çalışmaları en çok üzerinde durduğumuz seçenekler arasındadır. Google 'de yükselmek istiyorsanız en çok önem vereceğiniz seçenek backlink çalışmalarıdır. Örneğin ; Mynet gibi büyük bir siteden backlink almak yani o sitenin size referans olması (backlink) 100 tane düşük otoriteli siteden link almaya eşittir. Neden mi? Çünkü mynet google'de ortalama 15-20 yıllık bir otoriteye sahip piyasada en çok ziyaret edilen siteler arasında yer almaktadır. Burada Backlink'in önemini daha çok algılamış oluyoruz. Mynet gibi büyük bir siteden yahut haber7 com gibi google news ( google gazetesi haberleri vs ) gibi kayıtlı anında news alanında yer alan sitelerden link almak önemlidir.

KIRIK LİNKLERİN KALDIRILMASI

Web siteleriniz yıllandıkça illaki içerisinden beğenmediğiniz makaleri silebilirsiniz, yahut başlıklarını değiştirebilir, url yapısını değiştirebilirsiniz. Belki Tasarım değişikliği yahut yazılım sistemini değiştirebilirsiniz. Bu durumlarda google'de hata sinyalleri türemeye başlar. Google botları sitenizi ziyaret ettiğinde bu hataları gördükçe hiç hoşnut olmaz. Google en hızlı şekilde gösterdiğiniz xml haritasındaki yolları izleyerek çalışan linkleri indexlemeyi sever fakat her gün aynı hatayı görmesi bir süre sonra sitenizi boşlamaya başlar. Yani siz siteniz ile ilgilenmezseniz google'de sizinle ilgilenmez. Google 1 hata verir 2 hata verir 3ncüde der ki bu site sahibi sitesi ile ilgilenmiyor der ve yavaş yavaş sitenizin indexlerinin silindiğini gözle görebilirsiniz. 404 url hatalarının artması ve ciddi bir artış olması sitenizi google spam cezası almanıza bile neden olabilir. Bu yüzden google.com.tr/webmasters isimli domain yönetim bölümünden sitenizi doğrulatarak mutlaka düzenli olarak haftalık kontrol etmelisiniz. Aksi taktirde üzücü durumlarla karşılaşabilirsiniz.

SPAM OLUŞTURABİLECEK DÜŞÜK OTORİTELİ SİTELERİN TESBİTİ VE DİSALLOW EDİLMESİ

Google'de bir çok webmaster ve site vardır. Bu web siteleri arttıkça google bir sıralama politikası geliştirdi. DA ve PA ismini verdiği domain otorite puanlarına göre bir sıralama çıkarttı bu sıralamaları Ahrefs ismini verdiğimiz profesyonel araçlarla izliyoruz. Düşük otoriteye sahip olan siteleri ve spam flag içeren spam skoru yüksek siteler ayıklanarak sitenizin puanına zarar veren siteler sistemden google disallow tools isimli aracı ile reddedilir.

GOOGLE WEBMASTERS KAYDI VE HESAPLARIN BAĞLANMASI

Google webmasters tools hesaplarına web siteleriniz kaydedilerek sitenizin otoriteleri takip edilir. Xml desteğinizi sisteme tanıtarak web sitenizi hızlı indexlemesini sağlarız. Disallow tools 'da bu bölümden yapılmaktadır. Google Adwords hesaplarınız da bu bölümde bağlanabilmektedir.